UŽGAVĖNĖS – žiemos palydų šventė

Vasaris, šaltas, snieguotas, apgaulingas, leidžia pumpurams pajusti šilumos prisilietimus, tačiau jau kitą dieną vėl siaučia pūgos, užversdamos kelius ir takelius sniego pusnimis, tokia jau buvo šalta ir gausi sniegu praėjusi žiema.

Bet saulė grįžta ir vaduoja žemę iš sąstingio, primindama, kad ateina žiemos palydų šventė – Užgavėnės. Šią šventę katalikai švenčia prieš 46 dienas iki Velykų, dažniausiai vasario mėnesį, ir visuomet antradienį, t.y. Gavėnios išvakarėse. Visi stengdavosi kuo daugiau valgyti, nes tai vienas šventės papročių, turėjęs gilią simbolinę bei maginę prasmę.

UŽGAVĖNĖS - žiemos palydų šventė Palemone

Tad Palemono bendruomenės centro ir Petrašiūnų nuovados suorganizuotos Užgavėnės šildė, kaip tie pavasariniai saulės spinduliai. Liepsnojo didžiulis Užgavėnių laužas, karūnuotas More. Čia pat buvo kepami purūs Užgavėnių blynai, kvepėjo šviežių aviečių arbata, o nuo saldainių buvo išsipūtę ne tik vaikų žandukai, bet ir kišenės. Jau ne pirmus metus Palemonas lepinamas ne tik šiomis gėrybėmis, bet ir kareiviška koše.

Palemono ansamblis „Marių banga“ virto persirengėliais ir grojant muzikieriui P. Rutkauskui, susėdę į išpuoštus vežimus, važinėjo pagrindinėmis Palemono gatvėmis, kviesdami visus į šventę. Užgavėnių dainomis, šokiais bei kitomis išdaigomis linksmindami persirengėliai aplankė Palemono vidurinę mokyklą, Šeimos sveikatos centrą, Palemono keramikos gamyklą, Palemone esančias parduotuves, Katalikiškuosius parapijos namus, seserų Seleziečių vienuolyną. Tuo primindami šiek tiek primirštas tradicijas, pasidžiaugdami palemoniečiais, linkėdami visiems gerų ateinančių metų, geros sveikatos, gero derliaus, skalsos.

UŽGAVĖNĖS - žiemos palydų šventė Palemone

Tad už šias parūpintas gėrybes esame dėkingi Petrašiūnų nuovados viršininkui Gintautui Kvietkauskui. O kad kruopas būtų kur virti ir kad jos pavirstų skania kvepiančia koše, turime dėkoti Panemunės komisariato viršininkui Egidijui Kuckailiui, kuris košės virimo ypatumų nepatiki niekam ir su meile šventės metu ją mums verda. Taip pat dėkoju Petrašiūnų policijos nuovados vyr.tyrėjui D. Brazinskui, kuris net su šeima rūpinosi laiku atvežti reikiamus produktus šventei. Noriu padėkoti visam ‚,Marių banga‘‘ ansambliui už šventinės nuotaikos sukūrimą, taip pat Palemono vidurinės mokyklos direktorei O. Dičlienei už šventės organizavimo pritarimą ir už stadioną. Dėkoju R. Gineikai, V. Motiejūnui, R.Agurkienei, J. Tarasevičienei už medžių pjovimą, jų ištempimą iš šlaitų, na, ir už laužo sukrovimą. Dėkojame, kad mus niekada nepamiršta mūsų rėmėjas A.Krušinskas ,‚Juodojo Alksnio“ direktorius. Dėkoju Petrašiūnų nuovados policijos budėjusiam ekipažui, kuris užtikrino šventės saugumą.

Ir kai matai gal kie nustebusius, bet šiltus žmonių veidus, supranti, kad traukiasi žiema, o Užgavėnių šventė, kaip tie saulės spinduliai, šildo ir suteikia dvasios ramybės, nes su Užgavėnėmis visos linksmybės iki pat Velykų baigiasi. O po Velykų – jau pavasaris, jau atskuba naujų darbų metas. Tad stiprybės, sveikatos ir kūrybinės sėkmės.

Jūratė Kulevienė
Palemono bendruomenės centro pirmininkė
PBC informaciniame leidinyje ‘Palemonietis’ Nr.7 2010 gruodis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *