Salomėjos Nėries memorialinis muziejus ir palemoniečiai

S. Nėries memorialiniame muziejuje visus metus vyksta įvairūs kultūriniai renginiai. Vasarį, per meilės dieną, kviečiame rašančius apie meilę skaityti savo eiles. Pavasarį suburiame į dvi šventes – tradicinę moterų kūrybos popietę bei į „Poezijos pavasario” renginį, pasiklausyti ne tik lakštingalų, bet ir eilių… Liepos 7-tąją minime S. Nėries mirties, o lapkričio 17-tąją – gimimo metines. Didžiausias ir daugiausiai susidomėjusių lankytojų sulaukęs spalio mėnesį vykęs renginys – tradicinis jungtinis dailininkų ir rašytojų kūrybinis pleneras Plastika + žodis 2010. Šių metų tema — Dedikacijos, pasiūlyta palemoniečio skulptoriaus Juozo Šlivinsko. Labai džiaugėmės, kad skulptorius, surengęs personalinę parodą, atšventęs jubiliejų, ištvėręs kelionę į Airiją, skyrė laiko renginiui. Šiltos rudens dienos papuošė Salomėjos ir Bernardo Bučų sodą auksiniais saulės spinduliais, šildančiais dirbančius kūrėjus. Memorialinėje sodyboje ir marių pakrantėje šurmuliavo dailininkai, žiūrinėdami erdves, susipažindami su aplinka, brandindami kūrybines idėjas. Dalyvavo dailininkai: Juozas Šlivinskas, Česlovas Banys, Nelė Jurgelionienė, Gintaras Pankevičius, Dainora Stačiokaitė, Valentinas Varnas, Ingrida Šakinytė, Vidmantas Valentas, Bangutis Prapuolenis, Alina Daiker-Gulbinienė, Sigitas Straigis, Albertas Olšauskas, Luana Stebulė bei Palemono vidurinės mokyklos moksleiviai, vadovaujami mokytojos Rasos Kivilienės. Prie plastikos kūrėjų prisijungė rašytojai – Aldona Ruseckaitė, Erika Drungytė, Edmundas Janušaitis, Lina Navickaitė, Daiva Povilaitienė bei Luana Stebulė.

Ruošiantis kūrinių pristatymo šventei, iš pat ryto plušo dailininkai, stengdamiesi tinkamai eksponuoti savo darbus, kai kas dar dėliojo paskutinius spalvinius štrichus. Susirinkę rašytojai ant lentos fiksavo atėjusias mintis ir taip kūrė bendrą eilėraštį:

Akimirkos piemenys tevirsta
skraidančiomis avimis
tylą pripildo šviesos, kuri
nėščiomis akimis iš liūdesio tirpsta…

Marių pakrantėje akvarelę liejo Česlovas Banys, Nelė Jurgelionienė bei Alina Daiker-Gulbinienė, savo darbuose įamžinę šlaitus, Lakštingalų slėnio aukurą. A. Daiker vieną savo darbą dedikavo Salomėjai Nėriai pagal eilėraštį ,,Gyvenimas mano – kvapni cigaretė!‘‘. Salomėjos ir Bernardo Bučų sodo spalvas užfiksavo Dainora Stačiokaitė ir Albertas Olšauskas. Šalia paveikslų puikavosi dar ir trys D. Stačiokaitės kurtos lėlės: mergaitė su ryškia suknele ir lauko gėlių vainiku, berniukas su princo švarkeliu ir rimta retro dama. Vėjas ir ledynai – keturiose palemonietės Ingridos Šakinytės akvarelėse ,,Užšalusi žemė‘‘, dedikuotose rašytojui Džekui Londonui. Ramūs ir ryškūs rudens tonai Valentino Varno paveiksluose. Mąslų pasaulio Kūrėjo atvaizdą pateikė Vidmantas Valentas. Per renginį stebėjome V. Valento filmą, skirtą mokytojui, dailininkui Rimtui Kalpokui.

Juozas Šlivinskas pristatė eskizus bei maketą skulptūrai, kuri bus skirta palemoniečiui mokytojui Alfonsui Ražauskui. Stebint vieną po kito eskizo štrichus buvo galima įsivaizduoti, kaip skulptorius „lipdo” kūrinį, lėtai, ramiai, šildydamas kiekvieną detalę. Kaip ir eksponuotas skulptūros maketas, kur kiekvienas centimetras formuotas menininko pirštais.

Kelis metus iš eilės tapybos darbus eksponavęs Bangutis Prapuolenis, šį kartą susirinkusiems pristatė kūrinius iš medžio. Darbus dedikavo savo tėvui, baldininkui Jonui Prapuoleniui. Renginio svečiams pademonstravo, kaip medis atsiveria skildamas, koks jis yra paslaptingas, kaip niekada negali nuspėti, kas yra jo viduje ir koks kūrinys iš jo išeis. Aštuonias ryškias abstakcijas pristatė Gintaras Pankevičius. Jos linksmai plėvėsavo sode tarp dviejų medžių, kol autorius po pristatymo sugalvojo… sudeginti! Sumanymas nepasisekė- paveikslai buvo išgelbėti meno mylėtojų. Skulptorius Sigitas Straigis prisiminęs pokarinę nuotaiką sukūrė šiurpią instaliaciją – „žmogystą”, apgaubusią miline, uždėjusią dujokaukę, per petį pakabinusią planšetę.

Plenere dalyvavo būrys palemoniečių moksleivių. Sode, ant medžio šakų, vėjo šuorus gaudė Palemono vidurinės mokyklos dvyliktokių Brigitos Daunoraitės ir Aušrinės Žiemelytės kurta instaliacija „Atminimo medis mūzos paliestiems”, lyg foto kadre užfiksuoti lietuvių rašytojų portretai. Ją pritvirtinti padėjo mokytoja Rasa Kivilienė, saulėtą rytą atėjusi kartu su šeima.

Bendravimo svarbą pristatė dar dvi tos pačios mokyklos vienuoliktokės Eurika Koiraitė ir Elinga Stepučinskaitė, savo kūrinį pavadinusios „Buitinė kalba”: po sodo obelimi „plepėjo” du – mėlynas ir raudonas- žmogeliukai. Tos pačios klasės moksleivis Mindaugas Česnavičius išliko ištikimas origami. Šiemet džiaugėmės jo sukurta schema ir pagal ją išlankstytais jūros arkliukais. Dailininkė ir poetė Luana Stebulė pristatė du dailės darbus ir skaitė savo poeziją, dedikuotą įvairiems meno kūrėjams:

Manoje vazoje esu nesusipratėlė,
Ilgai aš gatvių venomis blaškiaus.
Kadais alyvų keras apžavėjęs virto,
Tavu eilėraščiu, aš širdimi skaitau…
Lauktuvės
Dedikuotas Salomėjai Nėriai

Su malonumu klausėmės poečių Linos Navickaitės bei Daivos Povilaitienės apie žmogų, meilę jam, rašytojo Edmundo Janušaičio eilių apie pasaulio laikinumą…

Renginys buvo kupinas prisiminimų, minčių apie praeitį, kuri išeidama palieka pėdsakus, kaip šešėlius ar spindulio blykstes menininkų sode… Muziejaus darbuotojos visada džiaugiasi lankytojais, o ypatingai palemoniečiais kaimynais, tad maloniai laukiame ir kviečiame užeiti!

Asta Vileniškytė,
muziejaus darbuotoja
PBC informaciniame leidinyje ‘Palemonietis’ Nr.7 2010 gruodis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *