Salomėjos ir Bernardo Bučų namai kviečia apsilankyti!

S. Nėries memorialinis muziejus – kultūrinė erdvė Palemone, organizuojanti įvairius teminius renginius, kūrybinius plenerus moksleiviams ir suaugusiems, kasmet sulaukianti būrio besidominčių kūryba bei kultūra.

Dailininkų ir rašytojų kūrybinis pleneras „Plastika + žodis 2009“, jau tapęs tradicija, į meninkų sodybą atkeliavo spalio 3-4 dienomis. Trylika dailininkų ir penki rašytojai minėjo Salomėjos Nėries 105-ąsias ir architekto, akvarelisto Algimanto Mikėno 80-ąsias gimimo metines. Šeštadienio rytą į muziejų rinkosi palemoniečio skulptoriaus Juozo Šlivinsko sukviesti dailininkai – Česlovas Banys, Vidmantas Valentas, Bangutis Prapuolenis, Valentinas Varnas, taip pat palemonietė Ingrida Šakinytė, Sigitas Straigis, Emilija Jėzualda Jaudegytė, Albertas Olšauskas, Gintaras Pankevičius ir trys mokiniai iš Palemono vidurinės mokyklos – Dovilė Bajarčiūtė, Deividas Makarenko, Mindaugas Česnavičius.

Susipažinę su aplinka, skubėjo fiksuoti gimusias menines idėjas popieriaus lapuose. Bučų namelio architektūra sužavėjo du – Vidmantą Valentą ir Albertą Olšauską. Sodo erdvė, spalvingas gėlynas buvo įamžintas dviejuose Emilijos Jaudegytės paveiksluose. Ingrida šakinytė, pasivaikščiojusi po meninkų namus nutarė darbuotis mažoje mansardoje ir eksponuoti paliko net penkias akvareles. Spalvomis pasidabinę medžiai įkvėpė dar keturis dailininkus. Skulptorius Sigitas Straigis pagamino suolelį Algimantui Mikėnui prisėsti. O skulptorius Juozas Šlivinskas eksponavo savo sukurtą A. Mikėno biustą Bernardo Bučo žiemos dirbtuvėje.

Sekmadienį nuo pat ryto vyko parodos rengimas. Namelio viduje kiekvienas bandė savo darbui rasti kuo geresnę, šviesesnę vietą. Rašytojai Aldona Ruseckaitė, Rita Vinciūnienė, Petras Venclovas, Rimantas klusas ir Edmundas Janušaitis kūrė bendrą eilėraštį rudens tema. Po pietų vyko kūrybinio plenero uždarymo šventė, sukvietusi didžiulį būrį klausytojų. Renginio pradžioje buvo pacituota Salomėja Nėris: „Visa, kuo ir kam gyvenu, yra menas. Jis kaip saulė gaivino mane nuo lopšio dienų“. Poetė žavėjosi menu, jo galia. Grožis buvo svarbus ir algimantui mikėnui. Apie šį Kūrėją prisiminimai dalijosi jo bandražygiai – kolegos, draugai ir į šventę atvykusi jo žmona. Po gausių ir šviesių pasakojimų dailininkai pristatė parodą. Kiekvienas išsakė kūrybinę idėją, aptarė techniką, dominuojančias rudens spalvas. Rudeniškų nuotaikų įkvėpti savo kūrybą skaitė rašytojai, grojo ir dainavo Edmundas Janušaitis su žmona Neringa. Šventei besibaigiant prieš auditoriją drįso išeiti ir eiles rašantys dailininkai. Už kūrybingą savaitgalį plenero dalyviai buvo apdovanoti padėkomis. Po renginio lankytojai mielai pozavo Gintarui Pankevičiui ir dovanų gavo per keletą minučių nupieštą šaržą. Šventė buvo šilta,kūrybiška, linksma ir kupina staigmenų!

Rudens dargana į muziejų atnešė dar vieną šventę – Salomėjos Nėries 105-ąjį gimtadienį „Lauk manęs pavakary…“. Kiekvienąkart šia proga paminimi S. Nėries bičiuliai, draugai ar bendražygiai, kurių gyvenimo linijos pynėsi su poetės. Tą vakarą buvo prisiminti trys iškilūs rašytojai, šimtamečiai, tai – Petras Cvirka, Kostas Korsakas, Bronys Raila. Susirinkusieji su susidomėjimu klausėsi pranešimo apie šių asmenybių tarpusavio bendravimą, juos supusią 1930-1931-ųjų metų aplinką. Pasakojimą iliustravo demonstruojamos skaidrės su tarpukario laikotarpio fotografijomis. Aktorė Dalia Jankauskaitė pristatė programą „Salomėja. Eskizas portretui. Eilės, laiškai, dienoraščiai…“. Kvietė iš naujo pajusti poetės išgyvenimus, patirtį. Kiekvienas aktorius eiles perteikia skirtingai, jų klausais tarsi pirmą kartą ir vėl iš naujo įsijauti, išgyveni, nors tos eilės jau į atmintį įaugusios, susiliejusios su tavimi, savos… Poetinį polėkį ir skaudžius išgyvenimus palydėjo gitaristo Artūro Kelpšos atliekamos melodijos, mielos ausiai ir širdžiai. S. Nėries artimieji pasinėrė į atsiminimus. Poetės anūkė Salomėja Bučaitė prasitarė, jog močiutė namuose menama šiltai, kad jos tėtis Saulius Bučas dažnai pasakodavęs apie savo tėvus. Bernardo Bučo žmona Ona Bučienė – Obrikat pasidžiaugė muziejuje vykstančiais renginiais, kad Salomėja Nėris yra mylima, mėgiama, skaitoma ir gyva prisiminimuose…

Džiaugiamės, kai poetė prisimenama, minima, kai naujoji karta bando pažinti S. Nėrį, jos kūrybą ir šiuos meninkų namus. Tad jau antrus metus pavasarį vyksta LR kultūros ministerijos finansuojamas projektas – moksleivių kūrybinis pleneras „Žodis + dailė ir muzika“. Šiais metais gegužės 20-22 dienomis Kauno apskrities moksleiviai bei mokytojai rinkosi į šią sodybą, kūrė eiles, piešė ir muzikavo. Projekte dalyvavo 5-11 klasių mokiniai iš Palemono, Juozo Grušo, Vinco Kudirkos, Neveronių, Zapyškio, „Purienų“, „Atžalyno“, „Vyturio“ mokyklų. Eilėraščius rašė 14 moksleivių, kuriuos globojo kuratorė, vaikų rašytoja Zita Gaižauskaitė. Iš Palemono vidurinės mokyklos eiles kūrė Laura Kemzūraitė, Milda Venslavičiūtė ir Austėja Baltrušaitytė. Muziejaus aplinkos spalvas įamžino 27 jaunieji dailininkai, tarpe jų – palemonietės moksleivės Viktorija Valentaitė ir Ieva Pečiulytė, piešiantiems vadovavo dailė mokytoja Rasa Klingaitė. Pagal S. Nėries eiles muzikavo ir dainavo 13 mokinių, kuriems dirigavo muzikos mokytoja Neonila Vrubliauskienė. Plenero uždarymo dieną mokiniai pristatė savo darbus – skaitė eiles, grojo, dainavo, parengė dailės darbų parodą. Šventę vainikavo dainuojančių aktorių trupės „Teatriukas“ pasirodymas, sužavėjęs ne tik vaikus, bet ir suaugusius.

Su moksleiviais draugaujame ištisus metus – vedame ekskursijas, žaidžiame per edukacines programas, kviečiame į renginius. Rugsėjį trupė „Tetriukas“ dovanojo naują skaitymo skatinimo programą „Keturios Eglės istorijos. Jaunesniųjų klasių moksleiviai iš Palemono ir Neveronių vidurinių mokyklų išgirdo pasakos apie Eglę keturis variantus.

Dėkojame bendramintei Palemono vidurinės mokyklos informacinio centro vedėjai Vidai Stepučinskienei, Parodžiusiai moksleiviams takelį į poetės Salomėjos Nėries namus. Ji su būriu moksleivių noriai tęsė pažintį su lietuvių tautosaka ir dalyvavo muziejininkų parengtoje edukacinėje programoje „Vaidiname Eglę žalčių karalienę“. Šioje programoje gali dalyvauti visi – ir vaikai, ir suaugę! Kiekvienas dalyvis gauna rolę, tai rolei priklausančius žodžius bei persirengia atitinkamais drabužiais. Atmintinai mokėti nieko nereikia, tik reik drąsos ir geros nuotaikos! Artėjant šventėms, kviečiame visus palemoniečius padovanoti pramogą – vaidinimą šeimos nariams, kaimynams, draugams!

Asta Vileniškytė
S. Nėries memorialinio muziejaus muziejininkė

Straipsnis iš Kauno Palemono bendruomenės centro informacinio leidinio Nr.6 2009 gruodis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *