S. Nėries memorialinio muziejaus renginių tradicijos

Per metus menininkų namų slenkstj peržengia apie 7000 lankytojų. Klauso pasakojimų, patys dalyvauja ir išsineša ne tik žinias, bet ir gerą nuotaiką. Mes, darbuotojos, džiaugiamės smalsiais lankytojais ir gražiais įrašais svečių knygoje. Muziejuje vyksta renginiai, įvairios edukacinės programos, kūrybiniai plenerai.

Žiemą tradiciškai vyksta lyrinių kūrinių skaitymas, kur gali pristatyti savo ar kito autoriaus eiles. Šiais metais renginyje dalyvavo meilės eilių kūrėjai: Klemensas Asipavičius, Zenė Sadauskaitė, Irena Jacevičienė-Žukauskaitė, Aldona Mankutė-Kursevičienė, Julija Augustauskienė-Rudenė, Dalia Milukaitė-Buragienė, Vladas Buragas, Violeta Nazarovaitė-Abramaitienė-Ašarė, Irena Rudzenskienė, Aldona Lizdienė, Genovaitė Braznauskienė, Genovaitė Stulpinienė-Vikingė, Janina Ulinskienė, Margarita Juškevičienė bei Danguolė Vizbarienė, skaičiusi savo draugės eilėraščius. D.Vizbarienė perskaitė savo bičiulės Marytės Akmantavičiūtės-Kavaliauskienės eilėraštį, skirtą šių namų šeimininkei – poetei Salomėjai Nėriai:

Skalauja jūra akmenis prie seno tilto,
Atrodo ji bejausmė ir kurčia.
Bet kartais netikėtai širdį man sugildo,
Priminusi: Poetė buvo čia!

Ne kartą buvo prisimintas S. Nėries eilėraštis Akmenėlis turi šaltą širdį. Šios popietės romantikai K.Asipavičius, A.Lizdienė savo eilėse norėjo sušildyti akmenėlio širdutę ir įrodyti, kad ji tikrai tokia nėra. Dalia ir Vladas Buragai pristatė bendrą lyrikos knygelę Gerumu vienas kitą apgynę. Skambų eilėraštį Lietuvai padeklamavo V.Nazarovaitė-Abramaitienė-Ašarė bei G.Stulpinienė-Vikingė. Apie gimtą kaimą, gentainius skaitė G.Braznauskienė, J.Augustauskienė-Rudenė. Klausytojus džiugino trioletų rekordininkė I. Jacevičienė-Žukauskaitė, rašanti apie oreivius, jų veiklą. Muziejui ji dovanojo knygą, kurioje gausu fotografijų iš oreivijos istorijos. J.Ulinskienės eilėraščiai skirti vaikams – šilti ir nuotaikingi. A.Mankutės-Kursevičienės knygutė vaikams apie religines šventes. Palemonietė I.Rudzenskienė – ilgas pasakas seka knygelėje Gerumo šalies link. Akmenėlių istorijas pasakoja D.Milukaitė-Buragienė iliustruotoje, spalvingoje knygelėje Tėviškėlės akmenėliai. Renginį puošė palemonietės solistės Eglės Mačiulytės atliekamos romantiškos dainos. Atlikėjai akomponavo Justas Čeponis.

Salomėjos Nėries memorialinis muziejusTradicinė moterų kūrybos popietė Žieduos paskendę buvo ikvėpta pernykščio sodo žydėjimo, šiemet žiedų buvo daug mažiau.., šventę puošė ne balti obeltį žiedai, o kūrybingi žmonės ir skaidrios eilės. Savo kūrybą sutiko skaityti poetės: Daiva Čepauskaitė, Tautvyda Marcinkevičiūtė, Lina Navickaitė, Aldona Ruseckaitė, Eglė Perednytė, Luana Stebulė, Daiva Povilaitienė, Enrika Striogaitė, Zenė Sadauskaitė.

Luana Stebulė skaitė eilėraštį apie pavasarį, dedikuotą bičiuliui Pali, kuris mokosi lietuvių kalbos, eiles, skirtas Senekai, apie laiką, akimirkos grožį ir jos laikinumą. Šią temą pratęsė E.Perednytė. T.Marcinkevičiūtė panagrinėjo žmonių tarpusavio santykius, supančią aplinką, kintamumą, laiką ir visą margumyną, kuriame žmogus sutrinka ir nebežino, kuo reikia būti, ką rinktis. Poetė skaitė eilėraštį, skirtą šią žemę palikusiai aktorei Rūtai Staliliūnaitei. Mes, klausytojai, ją pagerbėme padeklamavę S.Nėries eilėraštį „Diemedžiu žydėsiu„. L.Navickaitės eilės buvo apie būtį, gyvenimo prasmę. Santykius tarp žmonių aprašiusi D.Čepauskaitė eiles skaitė lyriškai, ramiai už rankos laikydama mažąją dukrelę. D.Povilaitienė rašė apie meilę, geismą ir aistringą žmogaus prigimtį. Renginį pabaigė A.Ruseckaitė eilėraščiais apie keliavimą į kitą miesto galą, apie keliones po svečias šalis ir kitokią galbūt mums svetimą kultūrą. Meilės subtilumą ir laikinumą amžiną žmogaus vienatvę… Šiuose namuose pirmą kartą skambėjo fagoto melodijos, atliktos Rėjaus Čemolonsko.

Gegužės mėn. vyko jau tradicija tapęs moksleivių kūrybinis pleneras Žodis + dailė ir muzika. Dalyvavo trisdešimt šeši talentingi mokiniai iš šešių Kauno apskrities mokyklų: „Saulės“ gimnazijos, „Atžalyno“, „Purienų“, Palemono, Neveronių, Vilijampolės vidurinių mokyklų. Jaunuosius kūrėjus atlydėjo jų mokytojos — lituanistė Ona Lapėnienė, muzikė Vilita Naikauskienė, dailininkė Nelė Jurgelionienė – ir padėjo pasiruošti plenero uždarymo šventei.

Plenero dalyvius kuravo ir kryptingus patarimus dalino trys kuratoriai – poetė Zenė Sadauskaitė, dailininkas Česlovas Banys ir muzikė Neonila Vrubliauskienė. Jaunieji talentai tris dienas šurmuliavo muziejuje. Kūrybinis procesas buvo įdomus ne tik patiems dalyviams, bet ir mums, stebėtojams. Kas rytą muzikinėje interpretacijoje dalyvaujantys dainorėliai įsikurdavo ant suolelių kieme. Jaunieji poetai kilusias įdomias metaforas skaitydavo susėdę aplink stalą, po pušimis. O prie Kauno marių ir muziejaus terasoje lėtai ir skrupulingai gimdavo paveikslai…

Gegužės 20 dieną įvyko kūrybinio plenero uždarymo šventė, kurioje savo darbus pristatė visų trijų meno sričių atstovai. Šventę vainikavo dainuojamosios poezijos grupė „Akustinis fotelis„, pakvietęs kartu dainuoti ir jaunuosius kūrėjus. Visiems dalyviams buvo įteikti padėkos raštai ir pademonstruotos kūrybinio proceso fotografijos.
Sodo pieva buvo pasipuošusi baltais smulkiais žiedeliais, kuriuos jaunieji menininkai galėjo skinti, rinkti ir puoštis tarsi mūzomis, kad įkvėpimas lankytų dažniau, ne tik gegužę…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *