Palemoniečiai S. Nėries memorialinio muziejaus renginiuose

Palemoniečiai S.Nėries memorialinio muziejaus renginiuoseS. Nėries memorialiniame muziejuje per metus vyksta nemažai kultūrinių renginių, kuriuose dalyvauja ir Palemono gyventojai. Šiemet didžiausio susidomėjimo sulaukė tradicinis jungtinis rašytojų ir dailininkų kūrybinis pleneras Plastika + žodis 2012 bei S. Nėries memorialinio muziejaus atidarymo 50-metis.

Sulaukus auksinio rudens, kai sunoko obuoliai, beržai pasipuošė geltonomis kasomis, o takus nuklojo spalvoti lapai, vėl į Palemoną, S. Nėries memorialinį muziejų, atidundėjo jau šeštasis kūrybinis pleneras Plastika + žodis 2012. Šių metų tema Pasitinkame Maironį, skirta Maironio 150-osioms metinėms paminėti.

Pirmąją kūrybinio savaitgalio dieną, į muziejų rinkosi dailininkai, čia jau dalyvaujantys ne pirmą kartą. Stebėdami praėjusio, penktojo, kūrybinio plenero vaizdus, aptarė būsimus darbus. Dalyvavo dvylika dailininkų, tarp jų – palemoniečiai – skulptorius Juozas Šlivinskas, odininkė Virginija Ligeikienė, dailininkė Ingrida Šakinytė bei Palemono vidurinės mokyklos moksleivės – Lina Paukštytė, Laura Senkutė, Karolina Šeštokaitė, Evelina Subačiūtė, Ugnė Derilovaitė ir jų dailės mokytoja Rasa Kivilienė.

Sekmadienį, iš pat ryto, kūrėjai plušo, rengdami savo darbų parodą. Lietuvos dainių pasitiko įvairiai: interpretuodami poeto kūrinius, poetui dedikuodami savuosius, ar įamžindami savo vizijas, susijusias su Poetu. Č. Banys įamžino Maironio namus Bernotuose bei senamiestyje, taip pat gamtos vaizdus, kuriuos mėgo Poetas. G. Pankevičius piešė Kauno marių pakrantės medžius. Ir takelį, kuriuo tarsi iš tolumos ir šviesos tuoj tuoj ateis poetas Maironis. S. Straigis muziejaus teritorijją papuošė iškeldamas inkilėlius, čia gyvenantiems paukšteliams. Savo darbą skyrė Maironio pirmąjam eilėraščių rinkiniui Pavasario balsai. Nelė Jurgelionienė, Rasa Kivilienė bei Akvilina Kripaitytė piešė pagal Maironio eiles. R. Kišonienė ant baltų keramikinių puodelių perkėlė obelis bei sodo takelį, kuriuo tarsi į svečius pas Salomėją Nėrį atkeliauja Maironis…

Palemoniečiai S.Nėries memorialinio muziejaus renginiuosePoetai, ant balto didelio lapo, papuošto Maironio portretu, rašė bendrą eilėraštį šių metų tema Pasitinkant Maironį. Rašytoja Aldona Ruseckaitė pristatė savo naujai išleistą knygą Šešėlis JMM. Maironio gyvenimo meniniai biografiniai etiudai. Šiltu pasakojimu apie Poetą suintrigavo ne vieną klausytoją, panorusį įsigyti knygą ir galutinai išsiaiškinti subtilybes. Palemonietė poetė Lina Navickaitė-Greičiuvienė eiles dedikavo ne tik Maironiui, bet ir savo tėveliui. Klausytojus privertė susikaupti rašytojas Edmundas Janušaitis, transformavęs pasakojimą apie Rudnosiuką.

Šventinę, šiek tiek sakralinę nuotaiką kūrė Palemono folkliorinio ansamblio Bitula atstovai. Savo šokiu, dainomis, grojimu visus sužavėjo ir ne vienam užėmė kvapą – pertraukėlė buvo privaloma. Šventės pabaigoje įvažiavo vežimaitis pilnas dovanėlių! Sunokę, rausvaskruosčiai sodo obuoliai suvynioti, supakuoti ir surišti kaspinėliais buvo išdalinti kūrybinio plenero dalyviams.

Lapkričio 17-tą Palemone buvo paminėtas S. Nėries gimtadienis bei memorialinio muziejaus atidarymo 50-metis. Pabendrauti ir prisiminti čia praleistą laiką susirinko buvę vedėjai ir moksliniai darbuotojai, kolegos ir muziejaus bičiuliai, restauratoriai ir ekspozicijos kūrėjai. Popietę muziejaus vedėja Ina Aleksaitienė pradėjo S. Nėries amžininko, rašytojo, Juozo Grušo žodžiais, kurie atsako į klausimą, kodėl S. Nėris tebemylima, vis dar žavimasi Jos eilėmis ir kodėl taip gausiai lankomas Jos muziejus.

Palemoniečiai S.Nėries memorialinio muziejaus renginiuoseSalomėjos Nėries asmenybės tragizmas užkoduotas jos kūryboje. Pačias skambiausias, visiems gerai žinomas eiles kitaip skaitė Kauno valstybinio dramos teatro aktoriai Inga Mikutavičiūtė bei Saulius Čiučelis. Beklausant skaitymų, sustojo laikas, privertęs įsiklausyti į žodžiuose užslėptą Poetės širdies pulsavimą. Eilių skambesį papildė Gabrielės Griciūtės subtilios muzikinės interpretacijos pagal S. Nėries žodžius.

Antroje šventinės programos dalyje muziejaus vedėja I. Aleksaitienė skaitė pranešimą Iš muziejaus istorijos. Svečiams pristatė muziejinę veiklą, sukauptus fondus, nuveiktus svarbius darbus. Pačią pradžią buvo smagu prisiminti pirmiesiems muziejaus darbuotojams – direktoriui Stanislovui Petrauskui ir Nijolei Šlinkšienei. Kaip buvo gabenami pirmieji muziejaus ekspoziciniai stendai, kaip gaunami pirmieji eksponatai ir beplūstantys S.Nėries gerbėjai bei muziejaus lankytojai, kurių eilės nusidriekdavo iki pat vartelių. Apie vėlesnius savo darbo metus pasakojo Maironio lietuvių literatūros muziejaus pavaduotoja muziejininkystei Raminta Antanaitienė. Džiaugėsi, kad jai, jaunai specialistei, palengvino darbą rasta išsamiai įrengta ekspozicija bei tvarkingi fondai. Džiaugiamės, kad į šventę susirinko ir muziejaus kaimynai – Marija ir Pranas Kabalinskai, Regina ir Ramūnas Kamaičiai, Palemono vidurinės mokyklos atstovės – Rita Agurkienė bei Ramunė Baniulienė ir kiti palemoniečiai. Pristatėme parodą „Ten mūsų dienos“ apie muziejinį gyvenimą ir gyvavimą. O parodyti tikrai turime ką, tad ir kalbos apie praėjusius metus ir nuveiktus darbus čia, Salomėjos Nėries memorialiniame muziejuje, Palemone, netilo. Lauke sutemo, sode spingsėjo elektos lemputės, apšviesdamos sodą, ilgu takeliu žingsniavo svečiai namo, o mes tikime, kad jie dar ne kartą sugįš į šiuos namus, pagyvindami juos savo buvimu…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *