Salomėjos Nėries memorialiniame muziejuje

Palemoniečiai muziejuje skaitė Kristijoną Donelaitį

Salomėjos Nėries memorialiniame muziejujeJungtinis rašytojų ir dailininkų kūrybinis pleneras „Plastika + žodis“ jau aštuntas tradicinis renginys, vykstantis Palemone, S. Nėries memorialiniame muziejuje. Šių metų pleneras, skirtas jubiliatui Kristijonui Donelaičiui. Jo kūrinį „Metai“ kiekvienas skaitėme ir ištraukas mokėmės atmintinai, o apie jo asmenybę, gyvenimą, užmojus pamiršom ar net nežinojom. Tad papildyti ir atgaivinti žinias, nušviesti pastoriaus bei rašytojo nueitą kelią sutiko Maironio lietuvių literatūros muziejaus Senosios literatūros skyriaus vedėja Audronė Gedutienė. Penktadienį, pirmąją plenero dieną, susirinkusiems dailininkams muziejininkė demonstravo fotografijas ir pasakojo apie K. Donelaičio gyventas vietas Karaliaučiuje.

Gelstantys medžių lapai, krintantys ir besiplaikstantys vėjyje, saulės žaismo nutvieksti įkvėpė kūrėjus. Obuoliai, prigulę samanynuose, savo rausvus šonus atsukę smalsioms menininkų akims ir įvairiaspalviai gėlių žiedai, tarsi pagal melodiją siūbuojantys ir kviečiantys juos įamžinti… Savaitgalį plastikos mūzos plazdeno kuratoriui palemoniečiui skulptoriui Juozui Šlivinskui ir jo vadovaujamam būriui: Linai Morkūnaitei–Vilkelienei, Ugniui Motiejūnui, Dainorai Ramanauskienei, Ramūnui Kamaičiui, Alinai Gulbinienei–Daiker, Gintarui Pankevičiui, Zitai Tarasevičienei, Sigitui Straigiui, Daivai Kupstienei, Vidmantui Valentui, Ingridai Šakinytei, Bangučiui Prapuoleniui, Ritai Rimšienei, Albertui Olšauskui, Akvilinai Kripaitytei, Raimundui Majauskui, Aušrai Kristinai Kojelavičiūtei. Gamta, kuri neatsiejama nuo K. Donelaičio tematikos, įamžinta muziejaus kaimyno, architekto R. Kamaičio pastelėje. A. Gulbinienė–Daiker tapė triptiką pagal K. Donelaičio pamokymus, skirtus būrams. Rašytojo gimtinę atvaizdavo Z. Tarasevičienė. G. Pankevičius įsikūrė Kauno marių pakrantėje ir pasirinkęs egzistencialistinę temą, nupiešė orą, vandenį ir žemę. Sodybos – palemonietės I. Šakinytės koliažuose. Renginio svečiai neliko abejingi J. Šlivinsko skulptūrai „Atrama“, vaizduojančiai gimimą, iš akmens atsirandančius pradmenis, nuo kurių viskas ir prasideda. Rimtas S. Straigio medyje išryškėjęs K. Donelaičio portretas. O akį traukiančius ryškiaspalvius du R. Majausko darbus aptarinėjo beveik kiekvienas.

Sekmadienio popietę, kai dailininkai dėliojo savo darbus, į sodybą prigužėjo nusiteikę kurti, savam kailyje netelpantys, prikaupę žodžių ir įvairiausių frazių, valdantys plunksną ir raides rašytojai: Edmundas Janušaitis, Rimantas Klusas, palemonietė Lina Navickaitė, Liudas Gustainis, Irna Labokė, Vidmantas Elmiškis. Jų kuratorė Aldona Ruseckaitė nukreipinėjo rašančius prie jiems skirto lapo, kur visi drauge sukūrė eilėraštį:

Atkako Donelaitis in Palemoną,
atsivežė antrą (gal trečią)… ar dešimtą savo Raštų tomą…
Visi puolė to tomo skaityti, bet per
šimtmečius nieko negali įmatyti. O dar Dočys su šautuvu…

Prasidėjus kūrinių pristatymo šventei, visi susirinkusieji skaitėme K. Donelaičio „Metus“, taip pagerbdami jubiliatą. Tada dailininkai pristatė savo kūrinius, pasakojo kūrybines kančias, kaip gimė mintys, kaip darbas ar idėja keitėsi, kaip vietoje vieno potėpio atsirado kitas… Plunksnos meistrų kūrybos pristatymą pradėjo rašytoja A. Ruseckaitė, perskaičius dailininkės I. Šakinytės laišką K. Donelaičiui. L. Gustainis užbūrė pasakojimu apie lapę, o R. Klusas dar kartą jumoristiškai pažvelgė į mus supančią buitį ir būtį. Pasibaigus parašytų minčių skaitymui, mes, muziejininkės, garbingai įteikėme padėkos raštus dalyviams bei tradicija tapusias rudenines dovanėles iš menininkų Salomėjos ir Bernardo Bučų sodo. Sodyboje lankėsi ne dvi, o trys mūzos, su daile ir žodžiais bičiuliavosi muzika. Mums grojo mielas, puikiai žinomas melodijas palemonietis saksofonininkas Artūras Puodžiukaitis. Su tokia pakylėta nuotaika dalyviai pozavo fotografams, ragavo obuolius ir tęsė vakarą muziejaus terasose. Ir aš ten buvau, arbatos puodelį išgėriau, Dočio pagautos varnos sparnelį ragavau, kitą rudenį ir Jus kviečiu dalyvauti ir pasisemti įspūdžių!

Asta Vileniškytė, muziejininkė

PBC informaciniame leidinyje „Palemonietis“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *