Mūsų „žaizdos“

Gražus ir jaukus mūsų Palemonas. Jau nuo ankstyvo pavasario su lakštingalų čiulbėjimu šis kampelis prabunda visu savo žalumu. Vis labiau akį džiugina daugiabučių ir individualių namų kiemai, aplinka. Žmonės tvarkosi, valosi, pjauna žolę, puoselėja gėlynus. Individualūs namai stengiasi prižiūrėti aplinką ir už savo tvoros. Malonu akiai, kai eini gatve, o aplink jaučiamai geri žmonių norai būti tikraisiais šeimininkais. Ypač tai jaučiama pavasarį, kada jau tapo įpročiu „talkauti“ ne tik savo kieme, bet ir tvarkant visuomenines vietas mūsų Palemone.

Džiugu, kad kasmet vis daugiau žmonių, suprantančių svarbą šių darbų. Tai ne tik mokiniai, bendruomenės nariai, aktyvas, bet ir žvelgdami pro langus ar perskaitę kvietimus į talką sujuda ir daugiabučių namų gyventojai (beje, jų aktyvumo vis dar labai trūksta). Smagiai 2011m. pavasarį padirbėjome talkoje tvarkydami aplinką prie mūsų „centrinės“ parduotuvės Marių gatvėje. Tvarkomos buvo ir kitos visuomeninės vietos – Kauno marių pakrantė, pakelės, Palemono gatvės sankryža, kurioje po talkos iškart pagerėjo matomumas važiuojantiems automobiliams.

Tačiau yra ir kitaip suprantančių ši tvarkymąsi. Dalis gyventojų šiukšles „išveža iš savo kiemo“ ir tiek. Prie viaduko, Pravienos gatvėle, prie jau buvusių konteinerių, rikiavosi kalnai išmestų nereikalingų padangų, įvairių buitinių atliekų – taip žmonės supranta „tvarką“ savo kieme ar aplink jį. Tai vis dėlto nepuošia mūsų Palemono: juk yra skelbimai, specialūs punktai, kur galima pristatyti nereikalingas atliekas. Labai norisi tikėti, kad tokių „tvarkytojų“ daugiau nebus mūsų Palemone. Kiekvieno gyventojo pareiga – sudrausminti tokius šiukšlintojus.

Dar viena mūsų „žaizda“ – tai labai padidėjęs automobilių srautas mūsų gatvėse. Galėtų mašinos sau ramiai ir toliau važinėti tomis gatvėmis, jei šalia jų būtų ir šaligatviai. Bet, deja, vietoj šaligatvių – tik patvoriai ir grioviai. Žmonės nesaugiai keliauja gatvėmis, kurios, be kita ko, dar būna ir užstatytos automobiliais (net ir sunkiasvoriais). Daug laiko aukojo mūsų bendruomenės nariai, rinkdami gyventojų parašus, rašydami įvairioms miesto savivaldybės institucijoms apie tai, kaip nesaugiai keliauja vaikai į mokyklą, darželius, taip pat ir gyventojai, norintys pasiekti vieną ar kitą vietą Palemone. Ypač didelį susirūpinimą kelia amžinas automobilių susigrūdimas ties Pravienos gatvėje esančia parduotuvėle. Su baime išlydime vaikus arba priversti juos lydėti pro tą „kamštį“ į mokyklą ir pasitikti juos grįžtančius. O ką jau besakyti, kai tokiomis gatvelėmis kaip Pravienos, Skirvytės, Verknės, Apaščios kursuoja sunkiasvoriai sunkvežimiai, kuriems pravažiuojant dreba net langai, skyla namų sienos. Bet mūsų valdžios vyrams tai nė motais. Į pateiktus raštus atsakoma lakoniškai, be jokių rimtesnių pažadų ar ketinimų.

Kitas skaudulys geležinkelis, kuris dalina Palemoną į dvi dalis. Visas centras, kaip žinia, yra vienoje Palemono pusėje. Gerai žmonėms keliauti viaduku, kai jie gyvena netoli jo. O tie, kuriems eiti iki viaduko susidaro apie 2-3km., žinoma, keliauja per bėgius. Tai kasdienybė! Didelė dauguma vaikų, taip pat ir suaugusiųjų keliauja per geležinkelį. Vėlgi bendruomenės centras rašo raštus, kreipiasi į valdžią, prašo, kad nukreiptų bent vieną, autobuso maršrutą į kitą geležinkelio pusę, kad būtų galima saugiai keliauti ir į mokyklą, ir į polikliniką, ir į paštą ar bažnyčią. Tačiau juokingi pasiekia atsakymai, stumiantys neviltin puoselėjamus gerus norus.

Bet norisi tikėti, kad pagaliau mūsų prašymai, reikalavimai bus išgirsti ir gyvensime saugiau ir ramiau. O Palemono gyventojų sąmoningumas leis mums gyventi švariai ir tvarkingai.

Tuo pačiu norisi pakviesti visus gyventojus būti aktyviais bendruomenės nariais, nebūti abejingiems mūsų skauduliams ir pagal galimybes prisijungti prie šių žaizdų gydymo.

Birutė Alionienė
PBC informaciniame leidinyje ‘Palemonietis’ Nr.8 2012 sausis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *