Augalas – Palemonas

Mėlynasis palemonas (Polemonium caeruleum)
Švedų botaniko Carl Axel Magnus Lindman piešinys

Mėlynasis palemonas

(lot. Polemonium caeruleum, angl. Jacob’s Ladder) – palemoninių (Polemoniaceae) šeimos augalas.

Daugiametis, 30-120 cm aukščio žolinis augalas. Stiebas vienas arba keli, statūs, nešakoti arba viršutinė dalis šakota, pliki, tik žiedyno srityje apaugę liaukiniais plaukeliais, tuščiaviduriai. Lapai pražanginiai, sudėtiniai, neporomis plunksniški, skroteliniai ilgakočiai, stiebiniai trumpakočiai, viršūniniai bekočiai. Žiedai pavieniai, viršūninėse šluotelėse, kvapūs. Vainikėlis ryškiai mėlynas, žydras, tamsiai violetinis arba baltas. Vaisius – rutuliška, daugiasėklė trilizdė dėžutė. Šakniastiebis trumpas, storas. Sėklos trikampiškos, tamsiai rudos, raukšlėtu paviršiumi, 3 mm ilgio.

Žydi birželio – rugpjūčio mėnesiais. Sėklos pradeda bręsti po 40-50 dienų nuo žydėjimo pradžios. Dauginasi sėklomis ir vegetatyviškai.Auga pakrantėse, šlapiose pievose, pamiškėse, krūmuose.

Vaistinė žaliava – šaknys ir šakniastiebiai, kurie kasami rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais, kai nuvysta augalo antžeminė dalis. Žaliavoje yra 20-30 % triterpeninių saponinų, 1,28 % dervų organinių rųgščių, riebalų, eterinio aliejaus, krakmolo, mineralinių ir kitokių medžiagų. Augalo šaknų užpilas naudojamas, kaip ir valerijonas, nervinio tipo sutrikimams, bet palemonas yra daug stipresnis ir reikia atsargiai ir tik naudoti su vaistininko ar žolininko nurodymais. Preparatai tai pat lengvina atsikosėjimą ir ramina bendrą nervų sistemą. Dažniausiai vartojamas kvėpavimo takų gydymui, sergant kokliušu, mažina krūtinės skausmus. Vartojama kaip raminanti priemonė esant nemigai.

Įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

Informacijos šaltiniai: wikipedia.org

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *