Smegduobės Palemone

Būnant išvykus vienas pažįstamas pranešė, kad Marių gatvėje, prie PC „Taupyk“ buvo atsivėrusi smegduobė. Nebuvau tikras apie ką mes kalbam, nes žmonės mėgsta dalykus pagražinti, sutirštinti spalvas, o nuotraukų nebuvo. Kadaise, kokius ketverius metus, teko dirbti prie kelių rekonstrukcijos ir turint panašios patirties pradedi žiūrėti kiek kitaip į keliuose vykstančius įvykius, reiškinius ir pan. nei tokios patirties neturintieji.

Prie kelių statybos dirbo ir dirbs ne vienas palemonietis. Juk čia įsikūrusi bendrovė „Kauno tiltai“. Kaip skelbiama bendrovės interneto svetainėje, tai yra didžiausia transporto infrastruktūros statybos bendrovė Baltijos šalyse. Daugelis tai puikiai žino ir dėl to nesupranta, kodėl Palemono gatvės tokios apgailėtinos būklės.

Dažniausiai ne pačios bendrovės nusprendžia kur ką statys ar tvarkys. O jei sugeba „nuspręsti“, vargu ar tai „švaru“. Bet ne šiuos procesus nusiteikęs svarstyti. Gal tik atkreipti dėmesį. Kas, kur ir kaip tai sprendža, gal papasakos kas nors iš skaitytojų.

Šiandien ir aš susidūriau su smegduobe Palemono gatvėje netoli Ateities plento. Jos nuotrauka jau pakeitė buvusią Palemonas.info facebook puslapio viršelio nuotrauką. Pakeitė Salomėjos Nėries memorialiniame muziejuje vykusio renginio akimirką. Gaila, bet vykstančio „mėšlo“ kvapo negali užgožti net ir gražūs dalykai…

Palemono gatvė Palemono gatvė Palemono gatvė

Duobė užpilta
Liepos 16 d. Duobė užpilta.

Duobė Palemono gatvėje
Rugsėjo 20 d. Duobė dar vis tvarkoma.

Grįžęs iš pradžioje minėtos išvykos pirmiausiai susidūriau su kelio užtvara, perspėjančia apie pavojų kelyje Pamario gatvėje. Žinoma, po atseit vėl sutvarkytos Keramzito gatvės (taip pat vargo vakarienė). Asfalte žioji gal sprindžio dydžio skylė, bet po šiuo sluoksniu esantys birūs sluoksniai turbūt plaunami į nesandariu tapusį greta esantį šulinį ir tik laiko klausimas kada čia taip pat bus smegduobė. Šį vaizdą matau jau daugiau nei savaitę laiko.

Taip pat minėta, šiandieninė, smegduobė Palemono gatvėje atsirado visai ne prie šulinio. Čia jau visai kiti procesai vykstantys žemėje, kurie turi būti bandomi numatyti prieš statant kelią. Jei tuos procesus buvo įmanoma numatyti ir jie buvo numatyti, kažkas turėjo stebėti ir prižiūrėti, kad viskas būtų vykdoma taip kaip suprojektuota.

Kaip žinia, teorija yra teorija, o praktika yra praktika. Šiandien nėra prasmės ieškoti kaltų (galvokim, kad jų ir nėra), nes niekas jų tikrai neras. Turim bėdą, reik sprendimo.

Galėčiau galvoti, kad gal ši smegduobė dar netvarkoma, nes dabar savaitgalis. Šiandien visi giedojot himną devintą valandą? Net jei giedojot, pakentėkit. Mes juk tai sugebam… Kentėsim kiek reikės, kol paskutinę skūrą nulups.

O sprendimas turėtų greitai atsirasti ir duobė turėtų būti gana greitai (turbūt darbo dienomis) sutvarkyta, nes šiame rajone įsikūręs pramoninis rajonas įdarbina pakankamai daug žmonių iš kitų Kauno rajonų. Čia atvyksta vilkikai su kroviniais iš kitų šalių. Tuo turėtų būti suinteresuoti čia įsikūrusių įmonių savininkai. Deja, tai nereiškia visų palemoniečių gerovės, kol kas nors nepanorės parodyti palankumo šiai Kauno daliai.  Už geležinkelio esanti Palemono dalis bus ir toliau suprantama kaip  nereikšminga, kol neįsijungs vietiniai gyventojai arba kai kurios kitos suinteresuotos pusės.

Šulinio dangčio dydžio skylė asfalte atrodo apgaulingai. Po juo staigmena.  Smėlis ir žvyras po asfaltu sukritęs ir toliau kris plačiau nei matosi.  Nuotraukose matomos medžio dalys nėra tik sumestos šakos. Tai visas medis.  Būdamas neaukštas duobėje be vargo tilpčiau visas. Nuotraukoje nesimato,  bet kiek aukščiau ši kelio atkarpa taip pat problematiška. Išvažiuojant iš  Palemono šią dalį aplenkti paprasčiau. Įvažiuojant – gali tekti keisti  ratus nuotraukose matomoje vietoje ir tai jau matytas vaizdas.

Jau minėjau, kad tai pramoninė teritorija, bet pro ją važiuoja daug likusios Palemono teritorijos gyventojų. Vieninteliai greta esantys naujakuriai, vargu ar imsis tvarkyti kelius, nors tai ir norma Kaune ir mūsų šalyje. Giliau gyvenantys palemoniečiai nenorom tampa kelininkais ir kai jau tik įmanoma lopo ir žymi kelio pūlinius padangomis, plytomis, medžiais, betonu, statybų atliekomis ir pan.

Kai kurie pasipiktinę piliečiai mano, kad panašią netvarką greta esančiose ir kasdien naudojamose gatvėse gali sutvarkyti savo ir kaimynų bendromis jėgomis. Taip, sąlyginai gali. Jei pakanka įdėti plytą ar padangą į duobę. Ir, normaliomis aplinkybėmis, turėtų pažymėti kliūtis kelyje. Bet tikrai negali dešimtis kvadratų siekiančių sugadintų intensyviai naudojamų plotų, kur plytos ir padangos netinka. Gyventojai neturi remontuoti sugadintų kelių! Tai turi daryti tie, kuriems tai priklauso daryti!

Parko gatvė Parko gatvė Parko gatvė

Kaip pavyzdys, galėtų būti Parko gatvė. Maža gatvelė. Kaip žinia, čia vaikų darželis. Be nuolatinių tokio dydžio gatvės ir pakankamai intensyvaus eismo keliamų rūpesčių vietos gyventojams, didelė problema yra intensyvaus eismo gadinama kelio danga. Visi, turintys vaikus, čia važiuoja, bet tikrai niekas nesuka sau galvos, kaip sutvarkyti nuolat važinėjamą kelią. O pravažiuoti tenka kiekvienam. Didelė duobė didelėje gatvėje – apvažiuojama. Didelė duobė Parko gatvėje – neišvengiama.

Nebeilginant dienos. Pajudinkit tingius ir neatsakingus užpakalius! Kai kuriuos kelius galima rinktis, bet šie keliai jau nutiesti…

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *